W czwartek 7 marca ekipa serwisu grybezprądu.pl dotarła na Międzynarodowy Festiwal Gier, który jak co roku odbywał się w Cannes. Przez Pałac Festiwalowy (przez miejscowych pieszczotliwie nazywany Bunkrem) przewinęło się w tym roku ponad 150 tysięcy osób. W co grają Francuzi?
Przyglądając się Festiwalowi można powiedzieć, że niemal we wszystko. Międzynarodowy Festiwal Gier jest bowiem imprezą, na której nowoczesne gry planszowe stanowią tylko część atrakcji.
Przez tydzień trwania rozgrywek i rozrywek można powalczyć zarówno w turniejach gier klasycznych (takich jak szachy czy Go), jak i gier wideo, a także pomachać bezpieczną bronią białą, pobawić się z najróżniejszymi łamigłówkami czy… posłuchać muzyki na żywo.
My oczywiście skupieni byliśmy głównie na tym, co stanowi tematykę naszego serwisu. Dlatego nie dawaliśmy kusić zdalnie sterowanym samochodom czy turniejom strzelania do siebie z pistoletów na gąbkowe pociski… a przynajmniej: nie dawaliśmy się kusić tym atrakcjom zbyt często.
W trakcie imprezy udało nam się nawet otrzeć o kilku twórców gier – zarówno tych, którzy znani są już w świecie gier bez prądu, jak i tych, którzy dopiero co zadebiutowali lub zadebiutować pragną. Pośród tytułów, w które udało nam się zagrać znalazła się mała, ale sprytna gra Speed Dating Bruna Faiduttiego i Nathalie Grandperrin. Spotkaliśmy również Yoanna Leveta – twórcę Myrmes, wybranej przez festiwalowe jury na grę roku dla graczy zaawansowanych.
Warto wspomnieć, że na Festiwalu również miłośnicy gier bitewnych i fabularnych mogli znaleźć coś dla siebie. Nas najbardziej poruszyła atrakcyjność i bogactwo wydania francuskojęzycznego Zewu Cthulhu – systemu najpopularniejszemu w kraju serów i jadalnych żab.
W trakcie pobytu odwiedziliśmy również jedną z festiwalowych nocy grania (głównie w prototypy). Skala tego wydarzenia była prawdziwie oszałamiająca – już wkrótce, o samych prototypach napiszemy coś więcej.
Jak wspominaliśmy wcześniej, na targach rozdawano francuską nagrodę Gry Roku. O tytule dla Myrmes wspominaliśmy już wcześniej, pozwolimy więc sobie tylko o krótkie uzupełnienie listy nagradzanych gier. W tym roku nagrodę Rodzinnej Gry Roku zgarnęły Legendy Andoru (które w Polsce już wkrótce mają ukazać się dzięki wydawnictwu Galakta), nagroda Figurkowej Gry Roku przypadła grze X-Wing: Gra Figurkowa, a Rodzinną Grą Roku dla młodszych graczy został zupełnie nieznany w Polsce tytuł Tino Topini.
Ekipa serwisu grybezprądu.pl z pewnością powróci do Cannes za rok. Póki co zaś, zapraszamy do naszej galerii zdjęć festiwalowych.